Poplatek ze psů zavádějí obce, resp. místní zastupitelstva, přičemž musí dodržet zákonný rámec. Každá obec má ale možnost upravit podrobnosti poplatku podle místní situace a účelu. Nejedná se však o klasický poplatek, i když je tento termín užíván, nýbrž o místní daň - poplatek ze psů upravuje zákon o místních poplatcích, který obsahuje prvky daňového právního vztahu. Správu poplatku vykonává v režimu daňového řízení městský úřad – jeho odbor, resp. oddělení.
Pejska musí přihlásit jeho držitel, který má na území daného města trvalé bydliště, nebo právnická osoba, která zde má sídlo. Psa musíte nahlásit v místě trvalého bydliště či sídla i v případě, pokud s ním trávíte většinu roku mimo tuto adresu tzn. např. na chalupě.
Nutno dodat, že je povinností přihlásit i psa, který poplatku nepodléhá - poplatek se neplatí za psy osob nevidomých, bezmocných, držitelů průkazu ZTP/P (zvlášť těžce postižených s průvodcem), za psy chované k vědeckým účelům v příslušných zařízeních, vycvičené záchranářské a lavinové psy s osvědčením a psy sloužící Policii ČR a Městské policii. Dále se neplatí za psy konzulů, diplomatů a osob, které podle mezinárodního práva požívají zvláštních výsad a imunity.U psů převzatých z útulků se poplatek neplatí po dobu stanovenou obcí (musí být doloženo potvrzením útulku o předání psa). Dále bývají od poplatků osvobozeny osoby provádějící výcvik psů určených k doprovodu zdravotně postižených osob, osoby provozující útulek zřízený obcí pro ztracené nebo opuštěné psy a osoby, kterým stanoví povinnost držení a používání psa zvláštní právní předpis.
Slevy – např. Praha: Úleva z roční sazby poplatku ve výši 350,- Kč bude po dobu dvou let (počítáno od počátku ledna následujícího roku) poskytnuta tomu vlastníkovi, který nechá označit psa mikročipem a současně jej nechá zanést do databáze hl. m. Prahy. Pokud dojde k situaci, že tato úleva je vyšší než sazba poplatku (například u důchodců), jedná se prakticky o osvobození od placení po výše uvedenou dobu. (nedochází tedy k prodloužení doby, po kterou se úleva poskytuje.)
Lhůta pro přihlášení je stanovena 15 dnů od nabytí zvířete, přičemž poplatku podléhají psi starší 3 měsíců (např. pokud pejsek dovršil tohoto věku během měsíce května, tak poplatek se začíná platit od 1. dne měsíce června a je vypočítán na zbývajících 7 měsíců do konce roku). Po uplynutí dané lhůty se držitel vystavuje možnosti pokuty za nesplnění ohlašovací povinnosti.
K přihlášení potřebujete pouze platný občanský průkaz (právnická osoba hlásí název, sídlo, IČ). Při uplatnění sazby pro důchodce musíte s sebou mít navíc důchodový výměr a vyplnit čestné prohlášení. V případě dalších úlev a osvobození od poplatku (např. u psa z útulku) je nutno předložit i některé další doklady, které vám upřesní na městském úřadě v místě vašeho bydliště.
Každý přihlášený pes dostane evidenční známku, která je nepřenosná na jiného psa a je vratná při odhlášení. Tuto známku musí mít pes vždy na veřejnosti, a to i v případě, že má mikročip. Toto opatření slouží k případné kontrole psa a navíc v mnoha případech pomůže k identifikování psa (často dříve než pomocí mikročipu). Ztrátu nebo odcizení této známky hlásí poplatník správci poplatku bez zbytečného odkladu za účelem vydání náhradní známky.
Jak poplatek uhradit? Jedná se o roční poplatek, který je splatný nejpozději do 31. března každého roku. Některá města vycházejí plátcům vstříci a povolují platit větší částky ve dvou stejných splátkách a to vždy nejpozději do 31. března a 31. srpna popř. 30. září každého roku (termín vám upřesní váš správce poplatku). Vznikne-li poplatková povinnost po termínu splatnosti, je poplatek splatný nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy povinnost poplatek platit vznikla.
Úřad zasílá poplatníkům předtištěné poštovní poukázky, na nichž je uveden mimo jiné i variabilní a specifický symbol a častka – máte více možností platby: hotovostní úhrada prostřednictvím České pošty nebo vložení hotovosti (vklad v bance) nebo bezhotovostní platba (převod na účet). Doklad o zaplacení si schovejte.
Veškeré změny rozhodné pro evidenci a výši poplatku je vždy nutné oznámit správci poplatku do 15 dnů ode dne, kdy daná skutečnost nastala.
Pokud již pejska nevlastníte (úhyn – prokázat potvrzením od veterinárního lékaře, změna majitele, změna trvalého pobytu na území jiného města apod.), nezapomeňte jej odhlásit z evidence a vrátit evidenční známku (vše nejlépe osobní návštěvou úřadu). Poplatek se většinou platí ještě za započatý kalendářní měsíc. Pokud pejska neodhlásíte, nedojde k ukončení poplatkové povinnosti a v důsledku toho narůstá váš dluh vůči obci.
Co k tomu dodat?
Poplatky za psy se stále zvyšují, ale mnoho měst (dalo by se říci většina) pro pejskaře nic prospěšného nedělá, nehledě na to, že mnohdy ani finančně nepřispívá žádnému útulku. Nedivme se potom, že někteří lidé odmítají psa zaregistrovat, případně ho přihlašují na příbuzné důchodce, kteří mají poplatky nižší. Opravdu je trochu divné, když člověk vlastní psa, stará se o něj, uklízí po něm exkrementy, platí vysoké poplatky a od města nedostane ani papírové sáčky na exkrementy a na ulicích chybí speciální koše na tento odpad. Je jasné, že města, která poplatky ze psů vybírají, ale pro pejskaře a ochranu zvířat nic moc nedělají, z těchto peněz výborně profitují.
Udělala jsem anketu mezi pejskaři z různých koutů republiky, abych se dozvěděla, kde se platí jak vysoké poplatky a co dělají jejich města pro majitele psů a psí útulky. Z odpovědí, i mého pozdějšího dopisování s těmito lidmi, vyplynulo, že pejskařům by stále se zvyšující poplatky nevadily, pokud by byly skutečně věnovány ku prospěchu psích útulků, úpravy zeleně, poskytování papírových sáčků a speciálních odpadkových košů na exkrementy atd. Pokud by toto vše fungovalo, lidé by byli i více motivováni dbát o čistotu prostředí a také by stoupl počet přihlášených psů.
Někdo může namítnout – „Co si ti pejskaři stále vymýšlí, vždyť jejich psi znečisťují okolí, štěkají, hrabou”. Na to mám jedinou odpověď – až donedávna jsem bydlela v panelovém domě na sídlišti a největší škody na přírodě a kultuře prostředí zde páchali právě lidé (polámané stromy, podupané trávníky, všude spousta povalujících se odpadků a nedopalků cigaret atd.). Jistě každý ví, o čem mluvím.
Zde je již zmiňovaná anketa (odpovědi dotázaných nejsou nijak upraveny, některé byly pouze zkráceny):
IVANA, Vysoké Mýto
Tak jsem dnes šla zaplatit poplatky za psa - platila jsem 8OO,- . Zeptala jsem se, co město dělá s těma penězma, jestli třeba nedotuje nějaký útulek. Dozvěděla jsem se, že jsou to peníze města - dle vyhlášky. U nás nejsou žádné zvláštní „odpadáky” na hovínka, prý je můžu házet do normálních popelnic, ani to nejde na útulek. Prostě si to město nechává. No, mě to nepřekvapilo.
Kdyby ty poplatky šly na útulek, tak klidně zaplatím 2x tolik, ale takhle mně to připadá jako buzerace - platíš za nic, stejně se město o nic nestará.
RADKA, Praha 4
Já už mám doma taky složenku. U nás se platí 1000,-ročně.
JARČA, Čermná v Krkonoších
U nás na vesnici se platí 60,- Kč na rok a za každého dalšího psa 150,- Kč.
Katka, Beroun
Za psa chovaného v bytovém domě se platí 1000,- Kč a za každého dalšího psa 1500,- Kč. Za psy v rodinném domě zaplatí jejich majitelé 400,- Kč. Důchodci, zdravotně postižení občané a poživatelé vdovských či sirotčích důchodů platí ročně za psa chovaného v bytě 200,- Kč a za druhého a každého dalšího psa 300,- Kč, v rodinném domku pak 100,- Kč. Mimochodem, při pracovní době měst.úřadu do 14 hodin v pondělí a středu, je přihlášení psa na den dovolené.
LENKA, Rýmařov
Já bydlím v rodinném domě a platím za Nikkyho 400,-. Babička platí asi 250,- a v panelovém domě se u nás platí 1500,- Kč. S těmi poplatky se mi to zdá nějaké divné. Je to docela dost. Koupím si pejska, všechno platím já a ještě musím zaplatit městu. Kdyby z toho byly alespoň nějaké výhody. Když platíš, tak máš každoroční očkování zdarma, nebo jezdíš zadarmo v hromadné dopravě. Myslím, že by to pomohlo tomu, aby bylo více naočkovaných psů a myslím, že by jich bylo i více přihlášených.
BLANKA, Ostrava
V Ostravě se platí 1500,-. No, ale zajímalo by mě, jestli třeba ty důchodkyně, které ráno potkávám se svými 15kg jezevčíky, platí. Ty se ani nenamáhají sbírat hovínka,kdyby jste viděli jak to teď vypadá u nás na sídlišti,ty hovínka na tom sněhu, by se jeden ráno pozvracel.
IRENA, Duchcov okr. Teplice
My za Axíčka platíme 500,- Kč ročně, bydlím ve městě do 10.000 obyvatel a nedostáváme žádné sáčky na sbírání hovínek. My hovínka sbíráme, ale ostatní lidi to nechají a na trávě je pak plno hovínek, hrůza.
JANA, Orlová
Já bydlím na sídlišti a platím za jednoho psa ročně 1000,-Kč.
Monika, Havířov
Jak ses ptala na ty poplatky, tak my v Havířově (90 tis. obyv.) platíme 1100,- Kč a v rodinném domě 300,- Kč. A potom je to odstupňované podle toho, kolik máš psů.
KATKA, Lužice u Hodonína
S těma poplatkama je to hrůza. U nás na dědině je to naštěstí super, platíme 50,- Kč nebo teď, myslím, babička říkala, že to zdvyhli na 100,- Kč. Ale jinak ve městě tady v okolí (Břeclav) se platí na psa 800,- a důchodci 400,-, takže známá si to nechala napsat na babičku, aby zaplatila jen 800,- a ne 1600,-, protože má 2 psy. To je ale něco. Kdyby tak třeba udělali nějaký park, který by byl určen pro pejsky a byly tam koše, nebo platili někoho za úklid (třeba takoví bezdomovci by si určitě rádi něco přividělali). Myslím, že by to bylo super, nemusely by pak být hovínka na každém kroku.
Marcela, Písek
Roční poplatek činí ročně za prvního psa: chovaného v bytových domech s více než třemi samostatnými byty 1.200,- Kč, chovaného v rodinných domech a budovách se třemi a méně samostatnými byty 600,- Kč. Roční poplatek za druhého a každého dalšího psa chovaného v bytových domech s více než třemi samostatnými byty činí 1.800,- Kč, chovaného v rodinných domech a budovách se třemi a méně samostatnými byty 900,- Kč. Poplatek ze psa, jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jediným zdrojem jeho příjmu anebo poživatel sirotčího důchodu, činí: za prvního psa 200,- Kč, za druhého a každého dalšího psa 300,- Kč.
Město poskytuje papírové sáčky na psí exkrementy, speciální koše na tento odpad však chybí. Písek dotuje psí útulek, který však i přes bouřlivé protesty občanů a organizace na ochranu zvířat již několik let nefunguje, jak by měl (psi v zimě mrznou v nezateplených boudách, mají nedostatečnou zdravotní péči, jsou krmeni zbytky atd.), a dokonce je do něj zakázán přístup veřejnosti. Kompetentní lidé ve vedení města o problému vědí a přesto, že město na útulek každoročně přispívá nemalou finanční částkou, problém nijak neřeší.
A jak to chodí ve vašem městě? Máte park speciálně určený pro psy? Máte v ulicích k dispozici odpadkové koše na psí exkrementy? Dotuje vaše město nějaký psí útulek (každé město by mělo vlastnit či spolupracovat s blízkým či soukromým útulkem, kam městská policie vozí nalezené psy a/nebo kočky). Zeptejte se i vy, jak vaše město nakládá s vybranými penězi na psích poplatcích a zda povoluje platební absenci u psů odebraných z útulku, či poskytuje slevy v případě čipování psa. Nezapomeňte rovněž požádat o papírové sáčky na psí exkrementy.
Marcela