Všichni sklípkani disponují jedem, ale jen někteří mají jed silný a tyto pak označujeme jako toxicky významné. Svůj jed používají k lovu i obraně.Tento jed napadá svalovou a dýchací soustavu. Některé druhy se brání vykopáváním jedovatých chloupků ze zadečku. Tyto chloupky jsou velmi jemné a na pokožce způsobují svědění, v případě že se dostanou do očí či dýchacích cest, můžou způsobit i vážnější obtíže (dlouhodobé vystavování chloupkům může mít za následek vznik alergie). I sklípkan, který se brání především vykopáváním chloupků, může samozřejmě kousnout.
Kousnutí netoxickým sklípkanem způsobuje především mechanické poranění. U člověka dospělého a zdravého je kousnutí víceméně jen bolestivé, u dětí či nemocných lidí se můžou vyskytnout problémy většího rozsahu. Důležité je ránu důkladně dezinfikovat protože na chelicerách se nachází velké množství bakterií, které by mohly způsobit druhotnou infekci. Pokud se objevují či přetrvávají problémy, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Při kousnutí toxicky významným sklípkanem je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V žádném případě nepožívat alkoholické nápoje, mohly by výrazně zhoršit průběh otravy. Sérum na kousnutí sklípkanem neexistuje a proto lékař podává pouze podpůrné prostředky. K úplnému vyčistění organismu od jedu může dojít až za několik týdnů (až 8 týdnů), po celou tuto dobu se můžou projevovat určité potíže. Důležitý je odpočinek.
Milan Kryton Mařák