Při pohledu na tuto fotografii se mi začalo honit hlavou, kdy a kde všude vlastně využívají lidé schopnosti psů a došla jsem k závěru, že spektrum „využití“ našich čtyřnohých přátel je téměř bez hranic. Budu jmenovat pár příkladů, které mě napadly mezi prvními a pak se vrátím ke dvěma „psím povoláním“: asistenční psi nevidomých či jinak postižených lidí, policejní psi (stopování, hledání drog aj.), psí záchranáři (zemětřesení a jiné katastrofy), hlídací psi, pastevečtí psi, lovečtí psi.
Poslední dobou poměrně často sleduji německý televizní kanál VOX, kde se především o víkendech hodně času věnuje pořádům o zvířatech a mezi nimi samozřejmě nechybí ani dokumenty o psech. Mezi mé nejoblíbenější patří pořad diplomované zvířecí psycholožky, která v něm na konkrétních případech problémových psů ukazuje, jak napravovat výchovné chyby jejich pánů a celkově utužit psychiku těchto pejsků. Kromě tohoto jsem však nedávno se zájmem shlédla dva dokumenty o psích pomocnících, které Vám teď trochu přiblížím, jak jsem slíbila.
V prvním případě se jednalo o lavinového psa, kterého si záchranář pořídil jako malinké štěňátko a postupně ho vycvičil pro práci v horském terénu a hledání lidí zavalených lavinou. Bylo vidět, jak silné pouto mezi psem a jeho pánem, kteří spolu tráví celé dny od rána do večera, vzniklo. Také je obdivuhodná disciplína tohoto psa, kterého si dá majitel za krk jako ovci a tímto způsobem s ním sjíždí na lyžích sjezdovky a ostatní příkré horské svahy. Musím podotknout, že dobrou fyzičku musí mít i záchranář, protože jeho pes není žádný drobeček. A jakého je pejsek plemene? V té smršti německé konverzace mi přesný název plemene unikl, ale myslím, že to byl samojed.
Druhý dokument byl o krásné labradoří slečně, která pomáhá paničce při lovu pstruhů ve speciálních soukromých sádkách. Je všeobecně známo, jak labradoři milují vodu a není nad to, tuto jejich zálibu vhodně využít. Každý den si majitelka tohoto psa navleče rybářský oděv, vstoupí do, na řece vytvořené, průtokové nádrže a pes za ní zvesela skočí do vody. Majitelka rozhodí sítě a pes do nich začne chytře nahánět pstruhy. Když je práce u konce, dostane samozřejmě psí slečna patřičnou pochvalu a za odměnu jednu rybu.
Docházím k závěru, že je až neskutečné, jak se psi dokázali domestikovat. Vědci se dokonce domnívají, že psí štěkot vznikl kvůli lidem, protože u ostatních psovitých šelem se zdaleka nevyskytuje v takovém rozsahu tónů, zvuků a barevnosti celkově. Psi jsou opravdovými přáteli, kteří jsou schopni se kvůli nám naučit prakticky cokoli a doprovázet nás při jakýchkoli činnostech po celý náš život. Za to jim patří můj upřímný obdiv a láska.
Marcela