OCTOMILKY
Existují různé druhy octomilek. Nejznámější jsou malé octomilky Drosophila melanogaster (2mm) a velké octomilky Drosophila funebris (4mm). U obou druhů se vyskytují také vyšlechtěné nelétavé formy. Při chovu musíme dbát na to, aby se k nelétavým nedostaly letu schopné octomilky, potlačily by totiž tuto šlechtěnou formu.
Návod k chovu: chováme ve sklenicích 0,3l a větších, na dno nalijeme chovnou půdu do výše 2,5 – 5 cm podle velikosti sklenice. Po vychladnutí povrch zakapeme trochou kvasnic rozmíchaných ve vodě a necháme lehce zakysat (asi 12 hod.). Zbytek prostoru sklenice můžeme vycpat dřevitou vlnou, papírem, ale samozřejmě také může zůstat volný. Podle velikosti sklenice vsypeme 20 – 50 mušek. Uzavřeme tkaninou spíše hustší struktury aby nedošlo k průniku divoké formy octomilek. Podle druhu můžeme odebírat první mušky u malých octomilek po 2 týdnech, u velkých asi po 4 týdnech.
Chovná půda:
1.) Svaříme 0,5 litru vody, vložíme kousek agaru (přibližně 5x3 cm). Po rozvaření přidáme 1 rovnou kávovou lžičku dětské krupičky, 1 zarovnanou kávovou lžičku cukru, dále přidáme kávovou lžičku droždí a za stálého míchání 15 minut vaříme.
2.) 60 g kvasnic, 40 g hrozinek, 10 g agaru, 36 g dětské krupice. Vše rozmícháme v 1 litru vody. Vaříme 1,5 hod. a potom necháme vychladnout asi na 60°C. Pak přidáme 0,8 ml kyseliny propiónové.
3.) Připravíme si 500 ml vody, ve které necháme nabobtnat 8 g agaru. V jiné nádobě rozmícháme 200 ml vody a 100 g kukuřičné mouky a ve třetí nádobě si připravíme 100 ml roztoku z 2 dílů vody a 3 dílů cukru. Agar rozvaříme ve vodě a přidáme do něj nejdříve roztok vody a cukru a potom dohustíme vodou s kukuřičnou moukou. Směs dobře zamícháme, převaříme, aby neplesnivěla.
POTEMNÍK MOUČNÝ
Ke krmení se používají larvy, jsou velké asi 3 cm, proto je nejmenším mláďatům stříháme na kousky. Při podávání odrostlejším mláďatům odstřihneme nebo rozdrtíme hlavičku, aby nedošlo k poranění pavouka. I rozstřižený červ zůstává ještě dlouho naživu, ale už se nezahrabává.
Návod k chovu:
Do nádoby, která bude sloužit k odchovu potemníka, nasypeme chovný substrát (směsi šrotů, ovesných vloček, otrub a strouhanky) do výšky 5cm. Pravidelně musíme krmit čerstvým ovocem a zeleninou, co nesežerou, musíme odstranit. Přikrmovat se může i granulemi pro psy a kočky. Aby brouci kladli vajíčka, musíme na substrát položit kousek látky, kterou musíme udržovat vlhkou. Protože brouci potemníka létají, musíme mít chov uzavřený, ale s větráním, aby nedošlo díky vlhkosti k zaplísnění nebo zamoření roztoči. Při teplotách do 30°C trvá rozmnožovací cyklus asi 16 týdnů.
POTEMNÍK DROBNÝ
Jako potemník moučný, ale menší ( larvy 1,5 cm), rozmnožovací cyklus do 7 týdnu. Chov stejný jako potemník moučný.
POTEMNÍK PERUÁNSKÝ
Největší zástupce potemníků, larvy mají až 6cm. Je rozšířený v Jižní a Střední Americe, délka těla 30 - 35 mm. Při teplotě okolo 30° C a vlhkosti 60 - 90 % trvá vývoj 3 - 4 měsíce. Pro chov jsou nejvhodnější skleněné nádrže o obsahu asi 50 l.
K chovu potřebujeme 10-20 brouků. Dožívají se asi 1 roku. Při braní do ruky vydávají nepříjemný zápach. Ve Střední a Jižní Americe žijí ve shnilém dřevě. Pro větší chov potřebujeme více nádrží. Brouky a larvy chováme odděleně. Nádrž pro brouky naplníme do výšky asi 5 cm stelivem pro drobná zvířata. Na něj položíme kousky velmi drsné kůry. Brouci kladou vejce do spár v kůře. Asi po 8 - 12 dnech se líhnou první larvy. Vejce potřebují pro svůj vývoj vlhkost, takže substrát vlhčíme jednou denně. Každých 14 dnů odebereme brouky, odstraníme kůru a substrát s malými larvami přesypeme do nádrže pro larvy. Brouky umístíme zpět do jejich nádrže naplněné novým substrátem a znovu je přikryjeme kůrou. Pokud takto postupujeme v pravidelných intervalech, vždy máme larvy všech velikostí. Asi po 8 týdnech dosáhnou larvy maximální velikosti. Nyní můžeme odebrat několik larev, které rozdělíme do plastových dóz se stelivem. Zde larvy zakuklí a asi po 3 - 4 týdnech se líhnou brouci. Tyto dáme do nádrže s brouky a vše se opakuje. Brouky i larvy krmíme vločkami, všemi druhy suchých krmiv, ovocem, zeleninou, bramborami a pampeliškou. Nezbytná je vyšší vlhkost. Nádrže musíme pravidelně čistit, protože se pravidelně objevují roztoči.
U všech potemníků platí, že na chov nejsou vhodné nádoby ze dřeva a u potemníka peruánského ani z lehkých plastů, mohlo by dojít k prokousání.
ŠVÁB ARGENTINSKÝ – Blapticadubia
Tento asi 4 cm velký šváb pochází z Argentiny, okřídlení jsou jen samci, jeho předností je neschopnost lezení po skle, dobrá rozmnožovací schopnost i obliba u terarijních zvířat. Chov švábů je mezi teraristy hodně rozšířen pro jeho snadnost, ale jeho velkou nevýhodou je případný únik a zamoření okolí. K chovu je nejvhodnější použít akvárium, na kterém je dobře přiléhající víko. Na dno umístíme substrát (směs rašeliny a písku ) nebo postačí jen papír. Dále tam pak umístíme proložky od vajec v několika vrstvách, budou sloužit jako úkryt. Podklad udržujeme vlhký, jako krmení používáme směs ovoce, zeleniny, piškotů, sucharů, masokostní moučky, ovesných vloček a šrotů. Pokud dodáváme dostatek ovoce a zeleniny není nutná napaječka. Pokud napaječku umístíme je možná lépe do ní dát vatu aby nedošlo k utopení švábů. Teplotu udržujeme v rozmezí 25 – 30 °C, šváby svá vaječná pouzdra kladou do různých úkrytů.
Milan Kryton Mařák