Pro farmáře pěstující volně skot nebo koně v příhraničních oblastech je zrušení hranic vítanou úlevou, protože už nemusejí při cestách za svými zvířaty dělat mnohdy značné zacházky (nebo překračovat hranici ilegálně).
To zvířata, která se svými chovateli cestují přes hranice společně, jsou na tom hůř: stále musejí mít platné doklady – ať už se jedná o koně, který s jezdcem v sedle zajede "jen" do sousední německé vesnice, nebo o psy či kočky na cestě na dovolenou, za připuštěním či na výstavu.
Aby nic nechybělo
Každý, kdo cestuje se zvířaty, musí počítat s tím, že se při případné kontrole ve vnitrozemí bude muset prokázat příslušnými doklady. Kůň, pes, kočka nebo fretka musejí mít i nadále své doklady, i když cestují v rámci Evropské unie. Pro malá zvířata je to pas, pro koně průkaz koně.
Pasy pro malá zvířata vydávají schválení soukromí veterinární lékaři. První podmínkou pro vydání pasu je označení zvířete, které musí být buď čitelně tetováno, nebo – lépe - opatřeno elektronickým čipem, což provede také veterinář. Čitelně tetované zvíře může cestovat po téměř celé Unii s výjimkou Velké Británie, Irska, Malty a Švédska až do poloviny roku 2011, jak to vyplývá z nařízení ES č. 998/2003. Druhou podmínkou je, že zvíře musí být vakcinováno proti vzteklině v souladu s legislativou EU, což znamená, že první očkování musí mít zvíře po dosažení tří měsíců věku. Zmíněné státy (Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko) požadují ještě potvrzení o účinnosti vakcinace proti vzteklině, které vydá Evropskou unií akreditovaná laboratoř. Do Británie, Irska a na Maltu je potřeba toto vyšetření mít šest měsíců předem - měsíc po očkování a 6 měsíců před vstupem na území jmenovaných států -, Švédsko požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené minimálně 120 dní a maximálně 365 dní po očkování proti vzteklině.
Dalším požadavkem Británie, Irska, Malty a také Kypru je, aby byli pes, kočka nebo fretka 24 až 48 hodin před vstupem na jejich území ošetřeni prostředkem proti echinokokóze a proti klíšťatům. Švédsko požaduje ošetření proti echinokóze maximálně 10 dní před vstupem, Finsko maximálně 30 dní před vstupem. Vše aplikuje na požádání soukromý veterinární lékař.
Při cestě do některé z nečlenských zemí EU je třeba mít pas pro malá zvířata pro návrat na území Unie. Pro vstup do konkrétní země se požadavky mohou různit, i když základ je stejný: potvrzení o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci – tetování nebo označení čipem, takže nejjednodušší je stejně opatřit si pas pro malá zvířata. Jde-li o mladého psa s prvním očkováním, tak musí být provedeno nejméně 6 měsíců před vstupem. Navíc pak musí mít cestovatel potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo, ne starší tří dnů, a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko). To platí i pro cesty do nejčastějšího cíle našich turistů, do Chorvatska.
Více na webových stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz
Zdroj: www.planetazvirat.cz