Není tajemstvím, že novela veterinárního zákona od 1.1.2020 nařizuje povinné čipování psů. Po pečlivém prostudování různých paragrafů se navíc dobereme k výsledku, že pokud nebude pes označen identifikačním čipem, nebude provedené očkování proti vzteklině považováno za platné.
Veterinární lékař aplikuje čip speciální dutou jehlou pod kůži na levé straně krku. Čip je malinký váleček cca 2 x 11 mm a uvádí se, že jeho životnost je až 25 let. Čip se může během života zvířete pod kůží posunout. Komora veterinárních lékařů provozuje registr tzv. PET pasů (pas zvířete v zájmovém chovu a očkovací průkaz v jednom), do kterého veterinář při čipování zapíše číslo pasu, čipu a zvíře i s jeho majitelem. Pro větší šanci dohledání majitele je však lepší zvíře evidovat ještě alespoň do jednoho z dalších dostupných registrů, a to nejlépe do Národního registru majitelů zvířat. Toto už musíte udělat přes internet sami, je to však velice jednoduché a celoživotní registrace stojí pouhých 198 Kč (jednorázová platba). V tomto registru můžou dohledat zvíře i útulky a prakticky kdokoli, kdo má k dipozici čtečku čipů. Rozhodně se tato investice vyplatí. Doufejme, že v budoucnu bude několik současných registrů zvířat nahrazeno jediným centrálním registrem, což by bylo rozumné a je to v plánu. V současné době je však při nálezu zvířete nezbytně nutné zkontrolovat všechny existující registry.
Čipování hraje velkou roli při dohledávání majitelů zaběhnutých psů. Každému pejskaři se určitě alespoň jednou za život stalo, že jeho miláček zdolal plot, vyvlékl se při procházce z obojku nebo se mu nějakým jiným způsobem podařilo utéci. Povinností každého nálezce (městská policie, útulek, soukromá osoba) je nechat zkontrolovat, zda má pes čip, aby mohl být následně předán svému majiteli. Navíc všem doporučuji, aby jejich pes měl kromě čipu ještě obojek s viditelnou známkou, na které bude uvedeno telefonní číslo jeho majitele. Bohužel jsou mezi námi stále lidé, které i přes veškerou osvětu nenapadne nechat čip zkontrolovat, a potom právě tato visačka s vaším telefonem může hrát zásadní roli v navrácení vašeho čtyřnohého přítele. Takže jednoznačně doporučuji dvojí ochranu zvířat, a to čip a na obojku visačku s telefonem.
Co se týká koček, tak bych určitě doporučila čipování městských kočiček, které mají možnost chodit z bytu ven. V mnoha městech probíhají kastrační programy pouličních zvířat a často je obtížné jednoznačně určit, zda má kočka majitele nebo ne. Kdyby byla čipovaná, je to jasné. Navíc LOZ Písek v roce 2018 řešila dva případy týkající se právě koček (krádež a neoprávněná adopce), které by měly daleko pozitivnější výsledek, kdyby byla tato zvířata čipovaná a my je mohli jednoznačně identifikovat. Čipování koček by pomohlo i útulkům, aby se zvířata vracela ke svým majitelům. Tímto bych chtěla zároveň poprosit všechny povolané, aby kontrolovali čipy nejen u psů, ale i u koček (především těch odchycených ve městech).
Marcela Árendášová
www.ozviratech.cz