I pokud se rozhodneme pro chov byť jen jednoho pavouka, měly bychom si osvojit jeho anatomii.
Tělo pavouka můžeme rozdělit na dvě části: hlavohruď (cephalothorax), na níž je šest párů končetin, a zadeček (abdomen). Obě tyto části jsou spojeny tenkou stopkou (petiolus).
Hlavohruď (cephalothorax) má na hřbetní straně štít (karapax). Nápadným útvarem na hlavohrudi je jamka (fovlea) neboli vtisk, který vbíhá dovnitř těla (je to úpon pro žaludek). Dále si můžeme v přední části karapaxu všimnout drobné vyvýšeniny, na níž jsou uloženy čtyři páry jednoduchých očí. Jejich zorná pole se překrývají a pavouk tak registruje zrakové podněty ve značně širokém úhlu (moc dobře nevidí, pouze vnímá). Na spodní straně hlavohrudi najdeme mezi kyčlemi (coxa) nečlánkovanou pevnou destičku nazývanou prsní štít (sternum).
Z prvního páru nohou se postupem času vyvinula klepítka (chelicery), jsou dvoučlánková a otevírají se s podélnou osou těla. Jsou v nich umístěny jedové žlázy. Druhý pár končetin se přeměnil v makadla (pedipalpy), u sklípkanů mají podobu kráčivých nohou, ale jsou o jeden článek kratší. Samcům se po dospělostním svleku na nich vytvoří pářící orgán. Zbývající 4 páry nohou jsou osmičlánkové a slouží k pohybu. Na jejich posledních dvou článcích se ze spodu nacházejí zvláštní chloupky (jsou to takové rozvětvené kartáčky) a ty umožňují pavoukovi lézt i po hladkých materiálech jako je sklo (fungují jako přísavky) - u stromových sklípkanů jsou vyvinutější.
1. makadlo - pedipalpus
2. noha
3. hlavohruď - cephalothorax
4. nárt - tarsus
5. holeň - tibia
6. koleno - patella
7. klepítka - chelicery
8. stehno - femur
9. příkyčlí - trochanter
10. kyčel - coxa
11. oční hrbolek
12. vtisk - fovea
13. stopka - petiolus
14. zadeček - abdomen
1. dolní pysk - labium
2. klepítka - chelicery
3. nárt - tarsus
4. zánártí - metatarsus
5. holeň - tibia
6. koleno - patella
7. stehno - femur
8. příkyčlí - trochanter
9. kyčel – coax
10. prsní štít - sternum
11. pohlavní otvor
12. vstup do plicních vaků - stigma 13. plicní vaky
14. snovací bradavky
Zadeček (abdomen) je nejzranitelnější místo pavoukova těla a jsou v něm uloženy nejdůležitější orgány. Proto také při poranění abdomenu je velká pravděpodobnost úhynu pavouka.
Milan Kryton Mařák