Zdroj: https://www.ozviratech.cz/ochrana-zvirat/novela-zakona-2461992-sb.na-ochranu-zvirat-proti-tyrani-ve-zneni | Vydáno: 8.2.2007 | Autor: Marcela
15. 3. 2006 byl vyhlášen ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv zákon č.77/2006 Sb., kterým se mění zákon 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.
Novelizace se týká především služebních psů, ale také některých předpisů ochrany pokusných zvířat.
1. V § 2 odstavec 2 zní:
"(2) Zakazují se všechny formy týrání zvířat.".
původní znění: (2) Ustanovení odstavce 1 se vztahuje přiměřeně i na jiné živočichy.
12. V § 17 se doplňuje odstavec 5, který zní:
"(5) Ustanovení odstavce 3 se nevztahuje na osoby, které během studia provádějí manipulaci s pokusným zvířetem nebo zákrok vymezený projektem pokusů, v uživatelském zařízení , kterému byla udělena akreditace ústřední komisí podle § 15 odst. 1 písm. f), a za přímého dozoru osoby odborně způsobilé podle § 17 odst. 1, která dbá na to, aby bylo postupováno v souladu se zákonem a aby bylo zamezeno týrání zvířat.".
původně bylo zakázáno manipulovat s pokusným zvířetem jinou osobou než odborně způsobilou (§ 17, 18), studenti nemohli provádět pokusy na zvířatech
13. V § 18a odstavec 4 zní:
"(4) Vedoucí pokusu nebo jeho zástupce se nesmí účastnit na zpracování stanoviska, které se týká jeho projektu pokusů , jako člen odborné komise, komise příslušného státního orgánu (§ 19 odst. 1 písm. d)) nebo ústřední komise.".
za těchto okolností může vedoucí pokusu vykonávat činnost osoby zodpovědné za péči o pokusná zvířata
Povinnosti Odborné komise zůstávají nedotčeny a jsou zákonem vymezeny.
§ 18 odst. (5)
Odborná komise uživatelského zařízení je povinna
kontrolovat plnění povinností uložených vedoucím pokusu a ostatním osobám, které se na činnosti s pokusnými zvířaty podílejí,
projednávat a vyjadřovat se k předloženému projektu pokusů písemným stanoviskem s odůvodněním, které postoupí orgánu ochrany zvířat podle /§ 19 odst.1 písm. d)/, a současně o tomto písemně vyrozumí předkladatele; nemá-li projekt pokusů veškeré náležitosti, vrátí jej předkladateli k doplnění, přitom odpovídá za ověření všech náležitostí projektu pokusů,
a další písmena c) - h)
Odborné komisi uživatelského zařízení je třeba předkládat vyplněný formulář projektu pokusů ve trojím vyhotovení, bez poslední stránky (stanovisko odborné komise)
Odborná komise zpracuje písemné stanovisko a postoupí všechna vyhotovení příslušnému státnímu orgánu MŠMT.
Příslušný státní orgán projedná v zákonné lhůtě 30 dnů předkládaný projekt pokusů a vrátí zpět dvě vyhotovení odborné komisi uživatelského zařízení se souhlasem, nebo nesouhlasem s přiděleným číslem jednacím a datem projednávání.
Jedno vyhotovení zůstává v archivu odborné komise a poslední třetí schválené vyhotovení převezme předkladatel projektu pokusů.
Další povinnosti vedoucího pokusu (předkladatele) jsou stanoveny § 18a, zákona 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.
Vedoucí pokusu (předkladatel) může být pouze osoba, která splňuje podmínky podle § 17 odst. 1
Povinností vedoucího pokusu je
c. v případě schválení projektu pokusů to oznámit příslušnému orgánu veterinární správy
V souvislosti s § 18a odst.(2) písm.c) vydá odborná komise LF předkladateli schválený projekt pokusů s předávacím protokolem.
Chovné a uživatelské zařízení
V souvislosti s novými předpisy a změnami, obnovenou akreditací a obnoveným osvědčením byla přidělena Krajskou veterinární správou pro Jihomoravský kraj a Ústřední komisí na ochranu zvířat Ministerstva zemědělství Chovnému a uživatelskému zařízení LF nová čísla.
Obnovená akreditace č. 27790/2005-11020 s platností do 10. 9. 2008
Obnovené osvědčení č. 6225/2004-1020 s platností do 10. 3. 2007
Registrační číslo (RČH) CZ 62760067 pro uživatelské zařízení
Registrační číslo (RČH) CZ 62760157 pro chovné a dodavatelské zařízení
Registrace osoby, která se podílí na obchodování se zvířaty a živočišnými produkty (pro chovné a dodavatelské zařízení) CZ 62A00278.
Zdroj: stránky Lékařské fakulty MU Brno