Zdroj: https://www.ozviratech.cz/pribehy/isabelak  |  Vydáno: 29.11.2006  |  Autor: Marcela

Isabelák

Jak si moje kamarádka koupila koníka Rivala.

Moje kobylka už  u  nás byla skoro rok  sama  a to  se mi ( ani jí ) samozřejmě nelíbilo. Postavila jsem druhý box a rozhodla se, že si  najdu  někoho  na ustájení. V tu  dobu ke mě chodila jezdit má kamarádka Lenka. Když  se to  dozvěděla, rozhodla se, že si  splní  jako  já  svůj sen a koupí  si koně.

Lenka nebyla žádný jezdec, teprve se u  mě učila klusat. Takže bylo  víc než  nutné,  najít velmi  hodného, klidného, spolehlivého “koníka učitele”. Věk požadovala do 13-ti let, samozřejmě měl být  také zdravý, lépe menší a do 35 000 Kč. Hledaly jsem dobrý půlrok. Většina koní u nás ztroskotala na nevhodném charakteru. Potom nám  zavolal pán, který  nabízel 13-tiletého  valacha s námi požadovanými  vlastnostmi. Bylo  to  blízko a ten pán byl u  nás v kraji  dosti známý  a bohatý podnikatel, takže jsme si  říkaly, že by to mohlo  alespoň  drobet  naznačovat  kvalitu.

Když  jsme dojely na krásný nově zbudovaný  statek, hned jsem si  vzpomněla, že se vlastně jedeme podívat  na bývalého koně mé známé a ta ho  také  jen vychvalovala. Když nám  ho  ukázali, Lence okamžitě padl do oka. Aby ne, nádherný izabelák  s dlouhou stříbrnou hřívou a  milým kukučem. Koník jako  pro princeznu. Ovšem  na druhý pohled už mi byly patrné některé nedostatky - slabý hřbet, nepěkně přerostlá kopyta a postoj  zadních nohou také nebyl zrovna správný. Zeptala jsem se majitele na koníkovo zdraví  a ten nás 100% ujistil, že je vše v nejlepším  pořádku, že se nám  za to může zaručit.

Koně nám vyvedli a pak  nasedlali. Choval se klidně, jen byl  trochu  paf z toho, že je venku sám  bez koní. Lenka chtěla, abych koně vyzkoušela já. Nasedla jsem, rozešla se, koník se choval suprově, tak  jsem ho  naklusala, klusal krásně pomalu - pro začátečníka ideální. Do  cvalu  se mu  moc nechtělo, ale i to bylo konečně lepší než většina ostatních  temperamentních koní, se kterými  jsme měly dosud tu čest. Lenka byla spokojená  a řekla, že ho bere. Já  jsem též říkala, že charakterově je to  ten pravý, ale ať určitě nezapomene na veterináře. Nejspíš je to šmajdání  z přerostlých kopyt, ale člověk nikdy neví. 

Lenka veterináře nezavolala (protože už  prý utratila dost peněz, když ho volala k  jiným koním)  a Rïvala přivezla. S mojí Lissy  se hned skamarádil, choval se velmi slušně i  v novém  prostředí  a  Lenka už jen s radostí čekala, až  začne jezdit. Pátý den jsme ho  vzaly  na jízdárnu. Jen krok  a lehce klus. Vše se zdálo  být  normální.  Další  den se dělo  opět  to samé. Ale jaké bylo  naše překvapení, když jsme zjistily, že Rival  kulhá! Hned se volalo veterinářce.  Ještě tentýž  den se Rival  také ukázal  jako  “klkač”. Veterinářka  přijela další  den  a aby toho  nebylo  málo,  zjistily jsme, že začal kulhat  i  na zadní nohu. Veterinářka konstatovala neléčené záněty okostnice a na zadní noze těžko  určitelný důvod kulhání, který  se  určitě nebude lepšit. Jediná  rada - vrátit ho. Ve smlouvě, kterou  jsem Lence na Rivala dala, jsem měla i  pasáž  o vrácení koně ze zdravotního  důvodu  a byla tam  i  možnost  vrácení  za klkání. Koně jsme mohly zákonně vrátit.  Ale Lenka mě překvapila, řekla , že se do Rivala zamilovala, a že ho  nevrátí.  Přemluvit  se nenechala, ale alespoň přistoupila na můj návrh ohledně snížení ceny, protože takovéhle jednání, to nejde!

A tak  zavolala pana podnikatele - bývalého  majitele,  ten přijel samozřejmě se svým  veterinářem. A jelikož my jsme byly bez  veterinářky, tak  jsme tam před nimi stály, jak dvě největší  slepice. Prý, že jsme koně honily jako blázni a že jinak je to úplně zdravý kůň. U  nich  neklkal  a nikdo ho nikde ani klkat neviděl, tak  že se to  asi  naučil  od mé kobyly ( ta ovšem vůbec neklká ). A že slevu nám ani  náhodou  nedá, co že  si myslíme, takovýho  skvělýho koně nám  prodal,  a my ho jen zničíme. Takže nám  bylo  jasné, že Rival s námi  zůstane.

Byl  s námi  asi půl roku a šlo  to s ním už jenom  z kopce. Den ode dne byl  hubenější a ať jsme se snažily, jak jsme chtěly, nic nepomáhalo. Dostal  měsíc klid  a pak  byl  chvilku  tak  nějak zdravý, takže na něm Lenka i  trochu  jezdila, ale potom  opět  začal kulhat a v prosinci  už  nebyl schopen dojít  ani  na pastvu. Lenka volala různé  veterináře a ti nám  postupně odhalovali další nedoléčené  záněty okostnice, artrózu pravé zadní kyčle ( tato noha ho  nejvíc trápila), špatně dělané korektury, díky kterým  vzniknul  také  ten špatný postoj, nedávali mu  moc pít...  A jak jsem si naivně myslela, že je fajn, že to byl  koník  mé známé, že  se  s ním  určitě dobře zacházelo, tak  se z toho nakonec vyklubalo, že vždy třeba  jednou  za 14 dní  dostal  neskutečný několikahodinový  “záhul” bez jakéhokoliv opracování  a následně vykrokování a to,  prosím, 130kg chlapem! A pak zase jen stál v boxu, dokud otec mé  známé nepřišel jezdit. Takže jeho tělo  navíc i  huntovali ještě tímto.

A jelikož ani Lenka si  nemohla dovolit živit takového koníka, tak se rozhodla, že ho prodá  za symbolickou  cenu, nebo ho  daruje jako společníka někam na pastviny. To  už  bohužel nestihla, protože si Rival  v lednu zlomil tu  nejbolavější nohu  a konec byl nevyhnutelný.

Takže rada, která z tohoto smutného příběhu plyne -> KE KOUPI KONĚ PATŘÍ VETERINÁŘ !
  

Monika

www.konemicrofon.webgarden.cz