Zdroj: https://www.ozviratech.cz/navody-na-spravny-chov-drobneho-zvirectva/zakladame-akvarium-jak-na-to  |  Vydáno: 29.11.2006  |  Autor: Marcela

Zakládáme akvárium – Jak na to?

Umístění akvária

Najděte vhodné místo, kam přímo nedopadá sluneční světlo, jinak se v akváriu bude tvořit velké množství zelené řasy a v letních měsících by se mohla nadměrně zvyšovat teplota vody. Akvárium s vybavením váží mnoho kilogramů, zvažte tedy dostatečnou nosnost skříňky, stolku nebo stojanu, na kterém bude akvárium umístěno. 

Jak velké akvárium

Péče o malé akvárium není jednodušší spíše naopak, protože v malém akváriu se dá hůře vytvořit správná symbióza. Ve větším akváriu se za čas vytvoří optimální prostředí, které se bude částečně samo udržovat v čistotě, rostlinky budou prospívat a ryby budou zdravější. 

Co budeme potřebovat

Akvárium, topení, filtr přiměřeného výkonu, vzduchování, písek nebo kamínky, rostlinky, dekorace (velké kameny, kořeny, hrady z kamene atd.), regulátor vody, osvětlení akvária, hnojivo pro rostlinky. 

Jak postupovat při zakládání nového akvária

1) Nejprve umístěte akvárium na jeho místo.
2) Properte písek či kamínky v čisté vodě (nepoužívejte žádné chemické prostředky).
3) Do zadního rohu akvária umístěte topení a filtr.
4) Umístěte do akvária dekorace, které jste předtím rovněž umyli v čisté vodě.
5) Akvárium naplňte do poloviny vodou, do které přidáte regulátor vody.
6) Zasaďte rostlinky, kterým jste zkrátili kořeny a odstranili špatné listy, dolijte zbytek vody.
7) Nyní můžete spustit filtr a topení.
8) Nechte vodu v akváriu ustálit po dobu 10-14 dní.
9) POZOR – postupujte podle výše napsaných pokynů. I kdybyste chtěli mít rybičky v akváriu ihned, nedělejte to, mohli byste o všechny přijít.

Rybičky

Při výběru rybek do akvária pro začátečníky mějte na paměti, že akvárium má obrazně řečeno 3 poschodí. Jako Zástupci dna jsou například vhodní – sumečci, krunýřovci, pancéřníčci; Střední vrstvy – parmičky, závojnatky, tetry a Horního patra - Danio pruhované.

1) Akvárium rybami nepřeplňujte. Pokud je ryb v akváriu mnoho, bude  se rychle znečisťovat, ryby budou nervózní, náchylnější k nemocem a celkově nebudou prospívat.

2) Některé druhy ryb nelze chovat pohromadě, protože se vzájemně okusují nebo dokonce likvidují. Nenechte se okouzlit prvním dojmem, svůj výběr si pečlivě promyslete a poraďte se s chovateli či pracovníky zverimexu.

3) Nepořizujte druhy,které mají rozdílné nároky na teplotu vody, pH aj.

4) Kupte pro začátek jen několik rybek.

5) Pokud ryby jdete kupovat v zimě, vezměte s sebou přenosku, kde je budete moci udržet v teple (např. chladící box do kterého dáte PET láhev naplněnou teplou vodou a ručník).

6) Rybičky v sáčku by neměly být transportovány déle než 2 hodiny. Se sáčkem netřepejte, ani prudce nemanipulujte. Mnoho ryb snadno podléhá stresu a  mohly by vám uhynout.

7) Po přinesení rybiček domů vložte sáček do akvária kvůli vyrovnání teplot vody. Asi po jedné hodině po vložení do akvária přilijte vodu z vašeho akvária do sáčku k rybám. Po cca. půlhodině můžete ryby i s vodou ze sáčku vylít do vašeho nového akvária.

8) Rybičky nepřekrmujte – není to pro ně zdravé a zbytky krmiva znečisťují vodu. 

Údržba  

1) Odkalovačem odsajte kal ze dna jednou za týden až 14 dní (cca 1/3 vody). Ve velkých akváriích je potřeba odkalovat dno méně často.

2) Dále je nutné prát molitan z filtru a to dle zatížení filtru 1× za týden až 1× za měsíc. Perte jej a čistěte pouze v čisté vlažné vodě, abyste nezničili užitečnou mikrofloru.

3) Pokud se na skle tvoří řasy, seškrábněte je žiletkou.

4) Z rostlinek otrhejte zvadlé lístky.

5) Vodu dolévejte odstátou, doplněnou přípravky pro úpravu vody.

Tento stručný návod na založení akvária je určen začátečníkům, nelze v něm popsat všechny podrobnosti, definovat povahy ryb, navrhnout osazení akvária či popsat nemoci ryb. Proto doporučujeme koupi odborné publikace na toto téma. 

Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.