Zvířata utužují naše zdraví
Mnohé výzkumy prokázaly, že přítomnost zvířat uklidňuje a kladně ovlivňuje naši psychiku. Při mazlení se zvířaty stoupá lidem hladina endorfinů a dalších látek ovlivňujících pocit spokojenosti. Hladina těchto hormonů však nestoupá pouze lidem, ale i zvířatům, což dokazuje, že je jim mazlení s námi příjemné. Dále kontakt se zvířaty snižuje lidem krevní tlak a puls. Majitelé psů mají navíc díky venčení lepší fyzickou kondici a tím se u nich snižuje riziko infarktů a problémů s nadváhou.
Soužití se zvířaty prodlužuje život
Statistiky ukázaly, že majitelé psů a koček se dožívají zhruba o 15% vyššího věku než ostatní lidé. Obzvláště staří lidé získávají díky svým čtyřnohým přátelům novou chuť do života a díky venčení a péči o zvíře si udržují i určitou fyzickou kondici. Často jsou také zvířata jejich jedinými společníky, když přijdou o životního druha a děti si založí vlastní rodiny. Psi jsou rovněž nepostradatelnými pomocníky nevidomých či tělesně postižených lidí. Zvířata však nepomáhají jen starším nebo postiženým lidem – naši chlupatí přátelé mají kladný vliv na život každého z nás po celou dobu jeho trvání.
Význam psa v rodině
Říká se, že členové rodin, které vlastní psa, se méně hádají a v případě nějakého konfliktu, se dříve usmiřují. Navíc v rodinách, kde oba rodiče do večera pracují, představuje pes pro dítě teplo domova a navozuje u něj pocit jistoty. Dítě ví, že na něj doma vždy čeká někdo, kdo ho bude s láskou vítat, těšit se na procházku a dělat mu společnost, než přijdou rodiče. I rodiče můžou být klidnější, neboť je dokázáno, že pokud by dítě domů sledoval nějaký deviant, tak psí štěkot u dveří jej ve většině případů odradí (to samé platí i v případě zlodějů). Nesmím rovněž opomenout zdůraznit, že zvíře je jedno z prvních vjemů, které je dítě krátce po narození schopné registrovat, a má velký význam pro jeho zdravý psychický vývoj a vytváření lásky k přírodě a zvířatům.
Název CANISTERAPIE se vžil jako označení způsobu terapie, který využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka. Napomáhá při práci:
- s mentálně a smyslově postiženými
- s autistickými dětmi
- s emocionálně poškozenými a citově deprimovanými dětmi
- u psychiatrických diagnóz jakými jsou např. deprese, úzkost, fóbie
- v logopedické a rehabilitační praxi
- jako socioterapie a psychoterapie tělesně postižených
- při výskytu apatie a pocitu bezmocnosti
- jako součást komplexní terapie v geriatrii (demence, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, ztráta důvodu k žití…)
Výjimkou nejsou ani návštěvy psů a jiných zvířat nemocných dětí na onkologických odděleních. Zvířata přináší dětem radost a odvrací jejich myšlenky od nemoci.
V každém případě jsou ale zvířata hlavně našimi přáteli, kteří nám každý den dávají najevo svou lásku a oddanost a to samé si zaslouží i oni od nás (především vzornou láskyplnou péči).
Marcela