Vznik metody TTouch
Metoda TTouch byla objevena již na počátku 80. let – původně ji vyvinula pro koně Američanka Linda Tellington-Jonesová. Na konci osmdesátých let byly jednotlivé dotyky TTouch klasifikovány Robyn, sestrou Lindy. Ta také zpracovala jejich přehled. Dotyky TTouch byly od té doby s úspěchem použity u koní, hadů pythonů, leopardů a dalších nemocných nebo neurotických zvířat v zoologických zahradách. Během let Linda Tellington-Jonesová pracovala se stále větším počtem psů.
Práce Lindy se psy zahrnuje nejrůznější dotyky TTouch, které celkově nesou velmi názorná jména - např. TTouch ležícího leoparda, TTouch krajty, medvědí TTouch, tygří TTouch. Každý TTouch byl nazván podle zvířete, u kterého ho Linda poprvé použila.
Co přinášejí dotyky TTouch
Dotyky TTouch mohou psům pomoci ve všech myslitelných životních situacích. Přesvědčivých úspěchů dosáhli lidé pomocí těchto dotyků například u následujích problémů: bázlivost, agresivita, nervozita, nekontrolovatelné štěkání, strach z osamělosti, nedostatečná ovladatelnost, sklony k ničení, strach z jízdy automobilem a hyperaktivita.
Podrobně popisovat každý dotyk TTouch by bylo příliš rozsáhlé. Abyste však získali alespoň stručný přehled o používaných specifikovaných postupech, podíváme se podrobněji na dotyk TTouch ležícího leoparda, který pomáhá při vzrušení psa (návštěva veterináře, výstava, soutěž), nedůvěřivosti a opatrnosti způsobené špatnými zkušenostmi s lidmi (pes z útulku, několikrát vystřídaný majitel atd.), bázlivosti, agresivitě, nervozitě, nekontrolovateném štěkání a strachu z osamělosti.
U dotyků TTouch ležícího leoparda leží dlaň člověka ploše na srsti psa. Plocha dlaně vyzařuje uklidňující teplo a zvíře se jeho působením uvolňuje. Nyní pomocí prstů pohneme kůží o jeden a čtvrt kroužku, který začíná v poloze 6 a končí v 9 hodin. Palec je volně spojen s ostatními prsty a spolu s nimi se dotýká srsti. Kroužek kreslíme prsty s mírným tlakem a trvá zhruba dvě sekundy. Po ukončení kroužek spojíme s dalším, který kreslíme na srsti psa o kosek dál (ne proti srsti).
Dotyk TTouch ležícího leoparda prohlubuje důvěru mezi psem a člověkem. Jemné dotyky na čele a na krku (současně) posilují sebevědomí psa a lze si jimi postupně získat důvěru i u velmi bojácných psů. Teplo ruky uvolňuje napjaté svaly na celém těle zvířete a přispívá k uvolňování strachu. Pravidelnými dotyky TTouch lze často podstatně zlepšit také bolesti svalů a problémy s kyčelními klouby nebo páteří.
Příklady dalších dotyků TTouch
Dotyky TTouch tarantule – snižují citlivost na dotyky a povzbuzují prokrvení kůže a svalů psa (oběma rukama uchopíme jemně malou plochu kůže psa mezi ukazováček a palec a postupujeme po těle psa).
Lamí dotek TTouch se provádí hřbetem prstu a zvláště bojácní psi ho pociťují jako méně hrozivý.
Dotyky TTouch leoparda obláčkového – zvyšují jistotu psa při chůzi a jsou také dobrou přípravou na stříhání drápků (ohnutými prsty děláme malé jemné kroužky po hřbetu celé tlapy).
Psi, kteří jsou hýčkáni pomocí dotyků TTouch, jsou v mnoha případech zdravější a vyrovnanější než ostatní. Cítí se prostě skvěle a tyto pozitivní změny dělají radost i majiteli zvířete.
Hlavní zdroj informací – Svět psů 4/2003