Co si před koupí uvědomit
Činčila se v zajetí dožívá průměrného věku 18 let. Je to noční tvor, který se v podvečer probouzí a nad ránem usíná. Není vhodná pro malé děti. Je ideální pro dospívající mládež či dospělé, kteří jsou přes den zaneprázdněni a večer by uvítali společnost nějakého zvířátka. Činčila je velice společenská a potřebuje každodenní kontakt s člověkem, nepatří však mezi klasické mazlíčky. Je temperamentní, ráda běhá a nechá se pohladit či pomazlit pouze, když chce ona sama (je důležité si získat její důvěru). Potřebuje prostornou klec a nejlépe každodenní výběh.
Přednosti tohoto zvířátka
Činčila je velice čistotná a není téměř vůbec cítit, v její nádherné husté srsti nikdy nenajdete parazity (na 1cm² má cca 5000 jemných chloupků).
Je to velice přátelské a milé zvíře, které Vás často rozesměje svými kousky.
Jak činčilu ubytovat
Potřebuje prostornou klec (nejlépe malou ptačí voliéru s výsuvným dnem), protože bez dostatečného pohybu by trpěla zažívacími problémy, které mohou vést až k úmrtí. Klec je nejvhodnější umístit do rohu místnosti, kde se nejvíce večer zdržujete, ale ne na přímé světlo a také pozor na průvan (mohla by nastydnout).
Co v kleci nesmí chybět
Dřevěná bidýlka či bytelná větev, aby po nich mohla skákat a odpočívat na nich. Boudička umístěná v horní části klece, kde bude činčila spát popř. se schová, když ji něco vyleká. Na dno klece je ideální dát středně hrubé odprašněné hobliny. Nezbytné je kulaté akvárium (popř. jiná nádoba) se speciálním pískem pro činčily (vrstva cca. 5 cm), ve kterém se bude činčila velice ráda koupat a čistit si tak svůj kožíšek (po vykoupání je vhodné zakrýt nádobu víkem). Napaječka (připevněná v takové výšce, aby se nemusela při pití hrbit). Těžká hliněná miska na granule. Seníček. Čerstvé větvičky z ovocných či jiných listnatých stromů (bříza, buk, dub). Jehličnany jsou nevhodné, protože by smola mohla činčile slepit střívka a olepit kožíšek. Různé větvičky přináší zvířátku nejen zábavu, ale hlavně si o ně obrušuje svoje hlodáky, aby nepřerostly. Speciální kámen na broušení hlodáků.
Jak činčilu správně krmit
Čerstvá pitná voda (nejlépe převařená z vodovodu)
Seno (musí vonět, nesmí být zapařené či plesnivé)
Speciální lisované granule pro činčily (zkontrolujte datum spotřeby)
Různé ostatní směsi obsahující kousky sušených banánů, lisovaný hrách atd. nedávejte nikdy jako hlavní krmivo, pouze z nich vybírejte vhodné kousky, které budou sloužit jako pamlsky pro chuť nebo za odměnu - olejnatá semena jako slunečnicová semínka, burské oříšky, vlašské a jiné druhy ořechů podávejte pouze příležitostně, neboť by mohlo dojít k poškození jater.
Jako pamlsek je nejvhodnější vybrat ze sena lístek pampelišky či jitrocele, kousek sušeného banánu, kousek sušené švestky, sušený a drcený plod šípku, sušená kukuřice, lisovaný hrách, občas hrozinka či malý kousek jablíčka nebo nektarinky, list čerstvého salátu nebo pampelišky. Příležitostně můžete nabídnout také kousek tvrdého bílého chleba nebo housky. Pamlsky však dávejte max. 2-3 malé kousky denně, aby činčile nezpůsobily zažívací problémy.
Nikdy nedávejte činčile ovoce či zeleninu (malý kousek - viz. pamlsky) přímo z ledničky – musí mít pokojovou teplotu. Větvičky na kousání a byliny netrhejte v blízkosti silnic (výfukové plyny) a rovněž dávejte dobrý pozor, aby nebyly ošetřeny chemickými postřiky či znečistěny zvířecími výkaly. Větvičky nesmí být zmrzlé.
Čím činčilu nekrmit
Činčilu nikdy nekrmte koláči, různými sladkostmi, sušenkami a větším množstvím zeleného krmení (občas max. lístek pampelišky, jitrocele či chemicky neošetřeného salátu). Je to mlsné zvířátko, které často loudí a dokonce dává pro něj nezdravé stravě přednost, ale nesmíte v zájmu jeho zdraví povolit. Rovněž nikdy nepodávejte krmivo určené pro křečky nebo papoušky a různé pochoutkové tyčinky. Nezapomínejte, že činčila má velice citlivé zažívací ústrojí.
Na co si dát pozor
V žádném případě nechytejte činčilu za srst. Srst by Vám zůstala v ruce a činčile by holé místo poměrně dlouho zarůstalo. Pozor během výběhu na okusování jedovatých rostlin, elektrických kabelů, zásuvek, plastů, skoky z nepřiměřené výšky a rovněž hrozí nebezpečí přivření činčily mezi dveře. Každý den kontrolujte trus činčily (v případě začínajícího průjmu vysaďte veškeré pamsky, tzn. krmte pár dní pouze senem a granulemi). Nikdy činčilu nekoupejte a chraňte ji před vlhkem.
Mějte vždy na paměti, že zvířata mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života.